Drewniany kościół w Ostropie

 

 

   Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 24 marca 1286 roku, kiedy to książę kozielsko-bytomski Kazimierz II lokował na prawie niemieckim wieś Roztropa. Kościół, wzmiankowany w dokumentach z 1340 r. został spalony w czasie wojen husyckich. Obecny kościół p.w. św. Jerzego pochodzi z 1640 r. W XVII wieku został częściowo zburzony przez Szwedów a odbudowany go w latach 1667–1668. 

   Kościół jest orientowany. Posiada drewnianą nawę główną konstrukcji zrębowej na ceglanej podmurówce oraz wieżę i kruchtę konstrukcji słupowej. Wieża od frontu o ścianach pochyłych  ku górze z izbicą. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z ośmioboczną wieżyczką sygnaturki zwieńczoną hełmem cebulastym z latarnią ( XIX w.) – całość kryta gontem. Murowane, późnogotyckie prezbiterium* i zakrystię dobudowano w 1693 r. Prezbiterium zamknięte trójbocznie zakrystia przylega z boku. Strop płaski w nawie, a w prezbiterium sklepienie krzyżowe. Chór wsparty jest na żeliwnych słupach. Zachował się portal w kształcie tzw. oślego grzbietu z datą „1667”. 

Podczas remontu w roku 1974 – odsłonięto starą barokową polichromię. Na ścianach sceny Męki Pańskiej, malowidła pochodzące z lat 1667–1668, przemalowane w 1884 r. przez J. Potzmielera. Również barokowe było wyposażenie wnętrza, którego większość została przeniesiona do nowego kościoła.

Od 1926 r. kościół nie jest używany.

 

* wg niektórych źródeł prezbiterium pochodzi z 1447 roku. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

http://www.kuria.gliwice.pl/

http://www.kosciolydrewniane.pl/

"Die Bau- und die Kunstdenkmäler des Kreises Tost-Gleiwitz" - Breslau 1943 - praca zbiorowa

Zabytki Sztuki w Polsce – Śląsk, KOBiDZ, Petit s.c. Lublin – Warszawa 2006.

www.malanowicz.eu Moje pasje Architektura Katalog zabytków Drewniane kościoły