Pałac Donnersmarcków w Brynku

 

 

   Zespół parkowo pałacowy powstał w 1829 roku z inicjatywy księcia Adolfa zu Hohenlohe-Ingelfingen. Od połowy XIX w. kompleks należał do rodziny Donnersmarcków. Pałac został w latach 1905–1908 zbudowany praktycznie od nowa przez wrocławskiego architekta Karla Grossera (wykorzystane zostały jedynie pewne partie pierwotnego pałacu).

   Zbudowany na planie podkowy pałac ma charakter eklektyczny z elementami neobaroku. Korpus jest kryty dachem mansardowym z lukarnami i flankowany ośmiobocznymi wieżami z hełmami cebulastymi.  Wejście do budynku przez portyk kolumnowy o znamionach neoklasycyzmu z dwoma bocznymi wachlarzowymi  podjazdami – nad nim attyka z czterema dużymi rzeźbami.

   Wewnątrz oryginalny wystrój zachował imponujący hall z klatką schodową i sklepieniem wspartym na kolumnach oraz  trzy sale – biblioteka, myśliwska i sala balowa z której przeszklonym łącznikiem można się dostać na emporę kaplicy zamkowej.

   Oprócz pałacu na szczególną uwagę zasługują również zabudowania folwarczno-gospodarcze, wśród nich budynek bramny z lat 1906-1910 z wieżą zegarową stanowiącą jednocześnie wieżę ciśnień (nad wejściem drugi wspaniały kartusz herbowy), oraz ujeżdżalnia adaptowana na salę gimnastyczną. Całe to zaplecze utrzymane jest w tym samym stylu, wybudowane z cegły klinkierowej.

   Kompleks otoczony jest parkiem krajobrazowym, w którym znajduje się  ogród botaniczny a w nim ponad 3,5 tys. gatunków roślin. Szczególnie malowniczy jest w porze kwitnienia azalii i rododendronów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Materiały źródłowe :

  

Zdjęcia:

www.malanowicz.eu Moje pasje Architektura Katalog zabytków Pałace