Pałac w Pławniowicach

 

 

   Pławniowice to wieś leżąca w gminie Rudziniec, po raz pierwszy została opisana w 1317 roku. Na wschód od miejscowości odkryto ślady grodu kultury łużyckiej sprzed 2500 lat. W XVIII i I poł. XIX wieku zajmowano się tu hutnictwem żelaza. W 1738 roku. wieś została kupiona przez barona Franciszka Wolfganga von Stechow, który do posiadłości dokupił Biskupice i Rudy. 

   Zleceniodawcą wybudowania pałacu w latach 1882–1885, na miejscu wcześniejszego, należącego do Zygmunta Mikołaja von Goertz był żyjący w latach 1834–1910 Franciszek Ballestrem – przewodniczący Reichstagu w latach 1898–1906. Budowniczym obiektu został Carl Heidenreich pochodzący z Kopic. Pałac tkwił w swej niezmienionej formie do roku 1945. Po natarciu wojsk radzieckich, urzędujący w pałacu Mikołaj Ballestrem został zmuszony do opuszczenia go. Uciekł do Drezna, w którym zginął podczas nalotu dywanowego. Natomiast w pałacu rozgościł się marszałek Iwan Koniew. Po wojnie zrujnowany już obiekt został przekazany władzom kościelnym. Po roku 1992 został własnością Diecezji Gliwickiej, jako dom rekolekcyjny. Od 1993 roku po wieloletnich staraniach proboszcza prowadzone są prace, mające na celu całkowitą renowację obiektu. Pałac służy dziś diecezji gliwickiej jako Zespół Edukacyjno-Formacyjny. 

   Pałac usytuowany jest na planie podkowy, z dwoma skrzydłami zwróconymi ku tyłowi, zawiera również siedem wież: przy przedniej części wschodniego skrzydła wieża na planie kwadratu, wyższa od całego budynku, zwieńczona czterospadowym dachem; w części tylnej tego skrzydła wieża znacznie niższa od poprzedniej, na planie kwadratu, zwieńczona cebulowo. W wewnętrznej części podkowy znajdują się trzy wieże okrągłe o różnej średnicy z dachem stożkowym. Po prawej stronie frontu wieża kwadratowa z nakryciem cebulastym. Oprócz wymienionych wież zauważyć możemy szereg małych wieżyczek. Uroku całości nadaje kolorystyka: cegła skontrastowana z piaskowcem oraz duża ilość sztukaterii. Frontowe wejście podkreśla posadowiony na kolumnach balkon. Z tyłu pomiędzy skrzydłami rozpościera się dziedziniec zwany Dziedzińcem Maryjnym od stojącej tu figury Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Na pobliskim wzniesieniu, na piedestale znajduje się popiersie Giovanniego Baptisty Angelo von Ballestrero di Castellengo , protoplasty śląskich Ballestremów. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ponieważ "normalnym" ludziom nie wolno robić zdjęć w środku ściągnęłam kilka zdjęć wnętrz z oficjalnej strony pałacu

 

Hall wejściowy

Sala dzbanków do herbaty

Salonik myśliwski

Korytarz na piętrze

Gabinet

Biblioteka

Sala zielona

Jadalnia (obecnie sala koncertowa)

Sala różowa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    Wokół pałacu, rozpościera się niewielki ogród z alejkami udostępnionymi dla spacerowiczów. W tylnej części ogrodu znajduje się mały staw. Tuż przy bramie wjazdowej wybudowany został obiekt w identycznym stylu służący za powozownię. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    Nieopodal pałacu znajduje się budynek wybudowany w takim samym stylu, jest to Dom Kawalera budynek postawiony z myślą o przyjeżdżających w odwiedziny gościach. Zbudowany jest  na planie kwadratu, posiada jedną okrągłą wieżę zwieńczoną stożkowo, a z boku posiada czterokątną dobudówkę. Murowany z klinkierowej cegły z elementami zdobniczymi w kolorze piaskowca (obramowania okien, gzyms, kolumny w porządku jońskim oraz kartusz herbowy i płaskorzeźby nad wejściem). Dziś mieści się tu Urząd Pocztowy.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Materiały źródłowe:

Starostwo Powiatowe w Gliwicach; Parki i dwory powiatu gliwickiego, Gliwice 2008

 

Zdjęcia z wnętrz pałacu: http://palac.plawniowice.pl/wirtualne_zwiedzanie/

www.malanowicz.eu

Moje pasje

Architektura

Katalog zabytków

Pałace