Muzeum secesji w P³ocku

 

 

   Muzeum w P³ocku powsta³o w 1821 r. z inicjatywy cz³onków Towarzystwa Naukowego w P³ocku i jest najstarszym muzeum publicznym w kraju. Muzeum to istnia³o do roku 1836, z koñcem lat trzydziestych jego dzia³alno¶æ jednak ca³kiem zamar³a. Wznowienie dzia³alno¶ci nast±pi³o wraz z reaktywowaniem w 1907 roku Towarzystwa Naukowego w P³ocku. 

   W 1968 roku okre¶laj±c profil dzia³alno¶ci muzeum przewidziano, i¿ bêdzie ono gromadzi³o zbiory ilustruj±ce dzieje Mazowsza oraz sztukê secesyjn±. Dodanie nowej specjalizacji, odnosz±cej siê do sztuki prze³omu XIX i XX wieku, by³o wynikiem wyj±tkowego powodzenia wystawy czasowej Secesja w Polsce zorganizowanej w P³ocku w 1967 roku. Nale¿y podkre¶liæ, ¿e ekspozycja ta stanowi³a pierwsz± muzealn± prezentacj± sztuki secesyjnej w Polsce. Obecnie tworzona jest równie¿ kolekcja sztuki Art Deco.

   W muzeum mo¿na obejrzeæ wnêtrza mieszczañskie prze³omu XIX i XX wieku, przedmioty codziennego u¿ytku i sztukê M³odej Polski.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   Kolekcja szk³a secesyjnego Muzeum jest unikalna w skali naszego kraju. Licz±ca ponad 540 obiektów kolekcja prezentuje szk³a firm: czeskich, niemieckich, francuskich, ¶l±skich, austriackich i amerykañskich.

   Wzornictwo, zdobnictwo i technologie wyrobów tego okresu przesz³y do historii szklarstwa artystycznego.  Obiekty reprezentuj± ró¿ne ¶rodowiska artystyczne, wytwórnie, projektantów i nowoczesne, oryginalne rozwi±zania technologiczne powi±zane z nowoczesn± form± secesyjnego designu
   Kszta³ty szkie³, motywy dekoracyjne specyficzne i charakterystyczne dla stylu secesyjnego wskazuj± jak wa¿n± rolê spe³nia³o rzemios³o szklarskie w dobie rodz±cej siê sztuki art nouveau. Moda na precjoza, bibeloty i przedmioty piêkne i u¿yteczne by³a elementem charakteryzuj±cym bogate mieszczañstwo. Najokazalsze ozdoby ze szk³a prezentowano w salonach, które by³y wizytówk± domu i statusu spo³ecznego rodziny. Kruche, pe³ne harmonii formy i barwy o ciekawych dekoracjach, o¶wietlone ¶wiat³em naturalnym i sztucznym sta³y siê w dobie secesji najpiêkniejszym symbolem epoki i nowego stylu, a tak¿e wyra¿a³y aktualne gusta i upodobania ich w³a¶cicieli. S³u¿±c do kontemplacji ¶wiat szkie³ secesyjnych sta³ siê ¶wiatem luksusowych wnêtrz mieszczañskich willi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Materia³y ¼ród³owe:

www.muzeumplock.art.pl

 

Zdjêcia:

Ma³gorzata Malanowicz

 

  

www.malanowicz.eu Moje pasje Fotografia Cmentarze