Opava - c.d.

 

 

Skręcamy w kierunku centrum

 

...

...

 

   Konkatedra p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

 

Pierwsza wzmianka o tym kościele pochodzi z 1216 roku. Istniejąca do dziś budowla wzniesiona została w XIV wieku. Po pożarze w roku 1689 wnętrze zostało przebudowane w stylu baroku.

 

 

 

 

 

 

...

...
I ciekawostka dla Metamorfoz

...

...

Hlaska

 

MIejska wieża nazywana także Zegarową. U podstawy czworokątna, wyżej ośmioboczna zwieńczona jest trzykondygnacyjną otwartą latarnią z trzema dzwonami. Była najstarszym centrum handlowym miasta, składowano tu i sprzedawano towary, była tu też miejska waga. Na pierwszym piętrze zasiadał sąd i miejska rada. Pierwotnie wieża była drewniana, z niej ogłaszano uroczyste zgromadzenia, rozpoczęcie targów, ostrzegano przed pożarami. Zniszczyła ją wichura, nową wzniesiono w latach 1614-1618. Obecnie jest siedzibą Urzędu Miasta.

 

 

 

...

...

Teatr Śląski

 

Pierwsze teatralne przedstawienia w Opawie są wzmiankowane już w roku 1630. Kamień węgielny pod obecną siedzibę Teatru Śląskiego został położony 1 maja 1804 roku. W latach 1882-1883 oraz po pożarze w 1909 roku obiekt był przebudowywany. 

Działają tu dwa profesjonalne zespoły teatralny i operowy.

 

 

 

...

...

Dom Towarowy Breda

 

Wybudowany przez firmę Breda-Weinstein w latach 19271928 według projektu wiedeńskiego architekta Leopolda Bauera, którego zainspirowały amerykańskie realizacje Sullivana. Na owe czasy był to bardzo nowatorski pod względem konstrukcyjnym obiekt. (na zdjęciu w głębi)

 

 

 

 Z głównego placu miejskiego udajemy się na kolejny

 

 

...

...

Kościół św. Wojciecha (pierwotnie do roku 1964 p.w. św. Jerzego)

 

Na miejscu gotyckiego niewielkiego kościółka z XIV wieku, jezuici wybudowali w latach 16751679 wzorowany na rzymskim Il Gesu okazały kościół. Fasada zamyka jeden z miejskich placów. Przed kościołem stoi XVIII-wieczna kolumna mariańska. Wnętrze z freskami jezuity Franciszka Ecksteina zostało mocno silnie zniszczone w 1945 roku. Do kościoła przylega barokowy gmach dawnego jezuickiego kolegium, po 1800 roku adaptowany na siedzibę urzędów. W południowym skrzydle znajdowały się gimnazjum i muzeum (założone w 1814 roku), od połowy XIX wieku jest siedzibą wojewódzkiego archiwum.

 

 

 

 

...

...

Dom Pod białym koniem

Przykład mieszczańskiej kamienicy z końca XVI wieku. 

 

 

 

   W mieście jest dużo zieleni, zadbano też o tzw małą architekturę. Poniżej kilka przykładów:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Materiały źródłowe:

Agnieszka Sikora  Gazeta Uniwersytecka - miesięcznik Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach        

http://www.opava-city.cz

http://www.infocentrum.opava.cz

 

maj 2009

www.malanowicz.eu

Moje pasje

Fotografia

Wędrówki