Nekropolia w Węsiorach

 

 

   Cmentarzysko w Węsiorach znajduje się na północnym brzegu jeziora Długie. Według kaszubskich legend ta nietypowa nekropolia została zbudowana przez mitycznych przybyszów z północy – Stolemów. W tym miejscu odbywały się narady i sądy. Decyzje, które tam podjęto dokumentowano ustawionymi kamieniami. Bardziej wiarygodne źródła archeologiczne podają, że kamienie to ślad pozostawiony przez Gotów. Przybyli oni ze Skandynawii, zaś ich pobyt na Pomorzu datuje się na okres I – III wieku n.e. W III – IV wieku skierowali się w stronę Morza Czarnego opuszczając obszar Pojezierza Kaszubskiego.

   Ta nietypowa nekropolia składa się z dwóch elementów – kurhanów oraz kręgów kamiennych. Pierwsze z nich to kopce usypane z ziemi i mniejszych kamieni, pod którymi składano pochówki. Kręgi to innego rodzaju konstrukcje. Składają się z głazów nieregularnych słupów, które pionowo ustawione, były miejscem gdzie obradowała starszyzna plemienna. Uważane za pradawny kalendarz, który wyznacza wschody słońca w przesilenia letnie i zimowe oraz wschody księżyca.

   Wiele osób jest przekonanych, że miejsce to nasycone jest specjalną energią. 

   Miejsce to ma dodatkowo wartość przyrodniczą. Na terenie rezerwatu zidentyfikowano ponad 30 gatunków porostów, z których aż 13 niezmiernie rzadko występuje w północnej Polsce, ponieważ są gatunkami typowo górskimi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Materiały źródłowe:

 

 

 

  

www.malanowicz.eu Moje pasje Fotografia Cmentarze