Alhambra i jej ogrody

 

 

   Ogrody Alhambry (Granada) są zamknięte, otoczone murami i ścianami pałacu, wchodząc do ogrodu wejściem na najniższym tarasie odwiedzający nie mógł ogarnąć wzrokiem całego założenia, lecz mijając kolejne bramy z żywej zieleni, odkrywał stopniowo poszczególne jego części, dochodząc na sam szczyt. Tu był dopiero główny punkt widokowy. Roztaczał się stąd widok na całą okolicę z piękną panoramą. Wyodrębnione zielenią zakątki były niewielkie, o wymiarach rzadko przekraczających 10 m. Prace nad tym założeniem zaczęto za Muhammada I (12481275).

 

    Patio de los Arrayanes Dziedziniec Mirtów, pochodzi z XIII wieku i stanowi podstawę kompozycji ogrodów. Oparty jest na planie prostokąta, wokół basenu o wymiarach 45 x 7 m. Wzdłuż basenu biegną dwa pasma szpalerów z mirtu podkreślając podłużną oś kompozycji zakończoną od północy Salą Ambasadorów częścią należącą do pałacu. Dwa krótsze boki dziedzińca zamykają arkady stanowiące przejście do wnętrz pałacowych. Na tle arkad zlokalizowane są symetrycznie dwa wodotryski. Dziedziniec jest wyłożony kolorowymi płytami. Tafla wody basenu leży na prawie równym poziomie z posadzką dziedzińca.


   Patio de los Leones
Dziedziniec Lwów pochodzi z XIV wieku, otaczają go ażurowe krużganki. Pierwotnie obsadzony był drzewami pomarańczy, dziś wnętrze dziedzińca zajmuje dwanaście rzeźbionych marmurowych lwów stojących dookoła fontanny. Ponieważ Koran zabrania tego typu przedstawień, przypuszcza się, że rzeźby lwów wykonali chrześcijanie.


   Patio de la Reja jest dziedzińcem otoczonym z trzech stron ścianami budynków, a czwarta stanowi punkt widokowy na daleki krajobraz. Środek dziedzińca zajmuje fontanna na płytach i drobnych kamieniach, tworzących geometryczną mozaikę. Owa fontanna otoczona jest czterema cyprysami. Patio de la Reja jest połączone z przejściem do Patio de Deraxa.


   Patio de Deraxa otaczają z dwóch stron dwupiętrowe krużganki. Środek kompozycji tworzy basen z fontanną. Wnętrze dziedzińca stanowi parter ogrodowy rozplanowany geometrycznie.

 

   Generalife letnia rezydencja emira Muhammada V
 

http://www.architekci.pl/architekturakrajobrazu/index.php?id_dzialu=54&id_fragment=694&od=0

Generalife

 

 

 

 

 

 

 

 

Patio de los Arrayanes

 

Patio de los Leones

 

 

 

 

a na koniec już nie Alhambra, tylko rzut oka do typowego patio w Cordobie...

 

 

www.malanowicz.eu Moje pasje Ogrody Alhambra