Obiekty kultu św. Jana Nepomucena w powiecie gliwickim

 

ŁANY WIELKIE

   Murowana kapliczka św. Jana Nepomucena podobno z 1780 roku (wg innych źródeł znacznie młodsza, bo z 1932 roku). Wewnątrz stiukowa rzeźba uśmiechniętego św. Jana Nepomucena, ok. 1780, na profilowanej konsoli. Kaplica zbudowana jest na planie prostokąta, dach dwuspadowy kryty dachówką. Otwór drzwiowy sklepiony łukowo. Nad drzwiami w części dachowej wmurowane kawałki cegły tworzą kształt krzyża. Kaplica została odnowiona w drugiej połowie XIX wieku, a około roku 2000 miał miejsce kolejny remont. 
   Przypuszczalnie figura świętego Jana Nepomucena,  pochodzi z czasu budowy kaplicy, a więc z 1790 roku. Podobnie dwie figury aniołów znajdujących się z prawej i lewej strony świętego. W roku 2003 figury te zostały odnowione przez raciborskiego artystę A. Joszko. Figury Jana Nepomucena i aniołów przytwierdzone są do ściany kaplicy, figurę świętego umieszczono na konsoli. Anioł po lewej stronie świętego trzyma jeden z jego atrybutów
księgę, natomiast anioł z prawej strony, wskazuje na świętego. 
   Przy figurze świętego Jana co roku odprawiane jest nabożeństwo majowe. Ma to miejsce w jedną z czterech niedziel majowych.

LOKALIZACJA
ADRES ŁANY WIELKIE ul. Wiejska na skraju wsi
na wzniesieniu tzw. kurhanie, ogólnodostępna
DANE O KAPLICZCE
RODZAJ DOMKOWA
WYMIARY 295 x 275 x 310 / do gzymsu

DANE 

O PRZEDSTAWIENIU JANA NEPOMUCENA

RODZAJ PRZEDSTAWIENIA FIGURA
MATERIAŁ STIUK
WYMIARY H 150cm
ATRYBUTY

KRUCYFIKS, STUŁA, KOMŻA, MANTOLET, KSIĘGA

UWAGI  

 

Źródła :

www.krajoznawca.eu  

www.nepomuki.pl  

www.tworogmaly.pl - P.Folwaczny, Kaplica św. Jana Nepomucena w Łanach Wielkich

 

Zdjęcia : Małgorzata Malanowicz

GLIWICE 2009  

Silesiana

Nepomuki