Obiekty kultu św. Jana Nepomucena w powiecie gliwickim

 

TRACHY NOWA WIEŚ

   Niektóre źródła podają, że kaplica powstała w XIX wieku, jednak z relacji rodzin najstarszych mieszkańców miejscowości wynika, że 200 lat temu, kaplica dawno już tam stała. Ponadto w czasie remontu zauważono, że kaplica zbudowana jest z cegieł wytwarzanych ręcznie. Jak mówi historia, około roku 1750, obok lasu, niedaleko którego stoi kaplica, istniała tutaj cegielnia, gdzie ręcznie wytwarzano cegły. Przypuszcza się, że cegły użyte na budowę kaplicy pochodziły właśnie z tej cegielni. Kolejnym dowodem na to, że kaplica pochodzi z wieku XVIII, jest szkło znalezione w posadzce kaplicy – w trakcie remontu. Jak mówi sołtys Trach, była to tzw. „szlaka” szklana. Wiadomo również że około roku 1750, w Trachach istniała huta szkła, a tzw. „szlaką” utwardzano drogi w pobliskich miejscowościach. 
   Kaplica zbudowana jest na planie prostokąta, potynkowana zewnętrznie i wewnętrznie. Ceglany fryz kostkowy. Wejście zamknięte odcinkowo, okienka zamknięte półkoliście, z nadprożami. Wieżyczka sygnaturki czworoboczna, drewniana, z latarnią. Dach dwuspadowy pokryty dachówką. 
   W przypadku również i tej kaplicy kontynuowany jest piękny, stary zwyczaj dzwonienia sygnaturką, kiedy umiera któryś z mieszkańców Nowej Wsi. Kolejność w tym przypadku jest następująca : do osoby dzwoniącej sygnaturką przychodzi któryś z krewnych zmarłego, aby poinformować o śmierci członka rodziny. Następnie „dzwonnik” od razu przechodzi do kaplicy, gdzie zaczyna dzwonić sygnaturką w takt sylab modlitwy „Ojcze nasz”.

LOKALIZACJA
ADRES TRACHYNOWA WIEŚ ul. Nowowiejska
na prywatnej posesji, ale ogólnodostępna
DANE O KAPLICZCE
RODZAJ DOMKOWA
WYMIARY

DANE 

O PRZEDSTAWIENIU JANA NEPOMUCENA

RODZAJ PRZEDSTAWIENIA FIGURA
MATERIAŁ DREWNO
WYMIARY
ATRYBUTY

wygląd nieznany

UWAGI  

Kapelle. – Neu. Massiv. Im Intern 2 bäuerliche Holzfiguren. Maria und Joh. Nepomuk

 

Źródła :

www.krajoznawca.eu  

www.tworogmaly.pl - P.Folwaczny, Kaplica Matki Boskiej Różańcowej 

Ernst Kloss, Herbert Rode, Wilhelm Steps, Hilde Eberle; Die Bau- und Kunstdenkmäler  des Kreises Tost-Gleiwitz, Breslau 1943  

 

Zdjęcia : Małgorzata Malanowicz

GLIWICE 2009  

Silesiana

Nepomuki