Zamek w Chudowie

 

 

 

Zamek

Jarmark średniowieczny

Kramy 

rzemieślników

 

Karczma

 

 

 

 

  Wieś należy do gminy Gierałtowice pierwsze wzmianki jako o Kudowie pochodzą z 1300 r.  Zamek w Chudowie jedyny w tym regionie przykład zamku nizinnego zbudowany na planie zbliżonym do prostokąta o wymiarach 30 m x 28 m. W środku założenia znajdował się niewielki dziedziniec z centralnie usytuowaną, kamienną studnią. Czworoboczną wieżę o wymiarach 8,5 m x 11 m umiejscowiono w południowo-zachodniej części założenia. Po obu jej stronach wzniesiono prostokątne budynki, pełniące funkcje mieszkalne. Zamkowy dziedziniec okalały drewniane krużganki. Pierwotne wejście do zamku wiodło przez zwodzony most nad fosą, prowadzący na drugą kondygnację wieży.   

   Za budowniczego renesansowego zamku uznaje się Jana Gierałtowskiego, który  w 1532 roku kupił wieś Chudów. Zamek ten powstał przypuszczalnie  na miejscu wcześniejszego założenia, prawdopodobnie średniowiecznego, po którym zachował się fragment drewnianej palisady i ślady budynku. Obiekt ten można łączyć z XV-wieczną siedzibą Chudowskich. W latach 17061767 właścicielami zamku była rodzina Foglarów. Zamek w tym czasie przeżywał swój kolejny rozkwit, przejawiający się między innymi rozbudową, której dokonał w roku 1717 Jan Mikołaj Foglar. Jak podają źródła historyczne, zamek w Chudowie należał wówczas do najwspanialszych rezydencji na Śląsku, w której odbywały się liczne bale i przyjęcia. Po roku 1768 zamek dość często zmieniał właścicieli tracąc na znaczeniu. 

   W 1837 roku właścicielem zamku w Chudowie został Aleksander von Bally, który dokonał licznych przebudów, nie uwzględniając jednak pierwotnego stylu budowli. Jego prace doprowadziły do zatarcia renesansowej formy obiektu. W 1875 roku po pożarze zamek został rozebrany i przekształcony w modną wówczas romantyczną ruinę.

   Powstała w 1995 roku fundacja „Zamek Chudów” ma na celu rekonstrukcję obiektu. Od 2000 roku urządza też coraz szerzej znane w okolicy Jarmarki Średniowieczne i szereg innych imprez. W 2002 roku uruchomiono w piwnicy zamkowej wieży muzeum – prezentowane tam  eksponaty pochodzą z badań archeologiczno-architektonicznych zamku.

 

http://www.zamekchudow.pl/

 

XVI wiek

 

tak prezentowały się ruiny zamku  w latach 70-tych XX wieku, aż do niedawna

widok wieży i odbudowanych częściowo murów wg. projektu rewaloryzacji

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Muzeum zamkowe

 

 

 

 

 

Zamek odbudowuje Fundacja Zamku Chudów: http://www.zamekchudow.pl/ 

 

 to naprawdę niedaleko....

www.malanowicz.eu Moje pasje Architektura Katalog zabytków Zamki